• Уживајте во летотo дури и кога сте дома, и тоа со најдобар начин за заштита од топлината!

Дали и оваа година ќе биде рекордна топлотна летна сезона? Според експертите и метеоролозите ширум светот, одговорот е да! Како што велат: надевајте се на најдоброто и подгответе се за најлошото. Затоа, подготовката за справување со високите температури во затворен простор моментално е на врв на план во сечија агенда. Температурата во просторијата треба редовно да се проверува и одржува под 25 °C . Ова е впрочем е информација за текот на денот, додека за добар сон потребно е околу 18 °C. Прогресивните производи за заштита од топлината не само што се потребни за топлите температури, туку и за паметно проветрување на вашиот дом.

Највисоката температура досега забележана во Европа беше 48,8 степени Целзиусови истата е забележана во Сицилија, Италија 2021 година. Според експертите, може да биде уште “полошо”: топлотните бранови веројатно ќе ги погодат историски највисоките температури во многу земји.

Доколку правилно го подготвите, вашиот дом може да биде оаза за разладување за време на летните горештини, во оваа ситуација навистина Ви е потребно отпорност против топлина! Преземањето на проактивни чекори за да се осигурате дека вашиот дом не се загрева може да спречи непотребно стартување на климатизацијата и да го намали ефектот на стаклена градина. Затоа, се надеваме дека нашите идни лета нема да станат потопли благодарение на овој лесен и одржлив потег!

Направете го вашиот поткровје идеално место за одмор!

Прекрасно е да имате добра светлина во домот но не и претопло место, ова би било тотален успех доколку го постигнете. Релаксирачко место на поткровјето каде што можете да работите или само да се опуштите, да читате …сето ова може да го направи времето поминато дома многу попријатно. Исто така, потребата да не Ви е премногу топло ќе Ви користи и на физичкото како и на менталното здравје.

Човечкото тело може изненадувачки добро да ги издржи високите температури. Според студија објавена од универзитетот во Сиднеј, лицето кое не се движи, носи минимална облека во многу сува просторија и редовно пие вода, може да избегне прегревање дури и кога температурата ќе достигне 46 степени Целзиусови, но ако зборуваме за активност или работа пред биро, 35 степени е апсолутен максимум што луѓето можат да го толерираат, па дури и тогаш треба да очекувате зголемено потење што го прави одржувањето на вниманието или одморот речиси невозможно. Сега замислете да имате тивко, мирно и ладно место со свеж воздух каде ништо нема да ве одвлекува од работата или книгите. Зарем тоа не звучи како совршен летен ден по дома?

Затоа, мора да се погрижите температурата на поткровјето да остане под СЗО максимално препорачаната и нормално потребно е да преземете одредени чекори за да го направите тоа возможно.

Постојат три правила за да го направите вашиот дом здрав во текот на летото!

Можете да следите неколку едноставни правила за да се осигурате дека вашиот дом е во добра состојба и здрав за престојување во текот на летото, производите за заштита од топлина може да го направат вашиот дом поздрав.

  • Вентилацијата е најевтиниот и еден од најдобрите начини за ладење на домот, помага и да се ослободите од вирусите, загадениот воздух и да ја исполните куќата со свеж воздух. За најефикасен метод на вентилација, отворете го долниот прозорец на постудената страна од вашиот дом и горниот прозорец на потоплата страна од вашиот дом. Отворете ги прозорците рано наутро и во постудените ноќни часови и затворете ги надворешните ролетни кога сонцето продира низ прозорците.
  • Избегнувајте непотребна употреба на клима уреди и спречете непотребни главоболки! Производите за надворешна топлинска заштита VELUX ја намалуваат топлината до 95%, така што ладењето на поткровјето може да биде поеколошки, додека работата и/или спиењето во овој простор е многу поздраво и попрактично. Запомнете дека затемнувањето однадвор е многу поефективно од внатрешните ролетни бидејќи сончевите зраци застануваат пред да стигнат до стаклото од прозорецот. Ова е вообичаена стратегија во медитеранските земји.
  • Олеснете ја вентилацијата и направете ја поудобна со апликацијата VELUX (компатибилна со покривни прозорци, ролетни и надворешни ролетни VELUX INTEGRA®) која Ви овозможува да ги отворате и затворате прозорците на покривот, ролетните и надворешните ролетни со едно движење, исто така можете да го поставите системот во автоматскиот режим, потпирајте се на вградените сензори за клима во затворен простор и временската прогноза во живо за да можете да се фокусирате на вашата работа и да не морате да го напуштате вашето биро за да го контролирате нивото на сончева светлина и свежината на собите.

Можете да ја преземете целосната контрола за удобноста во затворените простории со супериорна заштита од топлина и затемнување обезбедена од надворешните ролетни VELUX, кои се идеален избор за целосна заштита во текот на целата година, додека надворешните мрежи и меките надворешни ролетни обезбедуваат одлична термичка заштита за оние кои ја сакаат удобноста, можете да останете во затворени простории во топлите деновитие и подобро да спиете во топлите ноќи.

Освен тоа, меките ролетни на отворено им помагаат на оние кои спијат и спречуваат да не бидат  разбудени од сончевите зраци во погрешно време од утрото. Тие целосно ја блокираат светлината во секое време од денот – гарантираат мирен сон напладне. Овие решенија за заштита од топлина се лесни за ракување и лесни за вентилација, што значи дека можете да имате заштита од свеж воздух и топлина во исто време – и двете се клучни за ладен и здрав простор во текот на летото.

Оставете воздухот да продре  во просторијата но инсектите нека останат надвор!

Дали знаевте дека комарците можат да предизвикаат многу полоши работи од само еден обичен убод проследен со чешање? Aedes aegypti е познат преносител на неколку вируси, вклучувајќи вирус на жолта треска, вирус čikungunia, вирус denga, Zika вирус. Секоја година во Европа се пријавуваат случаи. Азискиот тигрест комарец или Aedes (Stegomyia) albopictus е познат преносител на вирус čikungunia, вирус denga и dirofilarijazа. Според Европскиот центар за превенција и контрола на болести и двете се пријавени во Европа. Заштитата од инсекти е нешто што навистина ќе Ви помогне да спиете мирно.

VELUX нуди мрежа против комарци која е лесна за ракување, може да се комбинира со која било друга внатрешна или надворешна VELUX ролетна. Има проѕирна мрежеста ткаенина и уредно се вклопува во тенкото горно куќиште кога не е во употреба, со цел да можете да уживате во погледот кон надвор, свежиот воздух или ладното ноќно ветре и сето ова без убод од инсекти.

Извори:

Колку е жешко кога е премногу топло? – Njujork Tajms (nytimes.com)

Aedes aegypti – Податоци за експерти (europa.eu)

Претворете го неискористениот поткровен простор во простор за комфорен дневен престој!

или

© Сите права се задржани. Моето поткровје 2015-2024. Развиено од My Marketing