• Празниците се тука!

Божиќ под покривот: КАКО до убава декорација во вашето поткровје

Духот на Новогодишните и Божиќните празници и вкупната возбуда се чувствуваат во воздухот, градот е украсен и празничен, сите веќе ги одбројуваат деновите во календарот. Мирисот на варено вино и цимет, шарени тезги со украси, лампиони и светла удобно се сместуваат во нашиот град. Како и обично трговците се подготвени со раскошна тезги, искушителни предлози за било какви стоки, а промоциите и понудите ја достигаат кулминацијата, имајќи ја ги во предвид големите брзање околу Новогодишниот шопинг. Дојде оној шармантен момент од годината, во кој сите ќе разменуваат подароци и ќе споделат убави моменти со семејството и блиските.

Ако и вие веќе сте се заразиле со Божиќното расположение и немате трпение да се нурнете во празникот, еве неколку нетрадиционални идеи за декорација, кои може да ве инспирираат и сигурно ќе внесат празнична атмосфера дома.

1.ЗАМЕНЕТЕ ја елката

Елката е еден од најтрадиционалните симболи на Божиќ, а нејзиното украсување е ритуал кој го сплотува целото семејство и носи радост и уживање. Од друга страна, секоја малку пораскошна елка, без разлика дали е вистинска или не, зазема место кое може да биде оптимизирано. Поткровје дефинитивно треба да се подредуваат мудро, за да бидат практични и удобни. Сопствениците добро го знаат тоа и се во согласност со димензиите на просторијата, кога се размислува на нови купувања за дома. Во таа смисла, Божиќното дрво може да зазема повеќе место кое инаку можете да го користите за да ги сместите блиските и пријателите со кои ќе ги пречекате празниците.

Едно паметно и оригинално решение кое сигурно ќе ги импресионира гостите е да ја направите елката сами. Обликот на елката е доста препознатлив и може да биде пресоздаден сосема лесно. Украсите од своја страна се прашање на имагинација и вкус. Алтернативните елки можат да бидат многу забавни и исклучително штедливи простор. На пример, можете да изградите одлична елка од рециклиран дрвен материјал каков што повеќето домови имаат.

Можете да користите и сијалички:

Можете да си направите елка или едноставно да дадете целосна волја на вашата имагинација и да направите проект заедно со целото семејство и да изградите елка од материјалите со кои располагате:

Освен што ќе имате божиќно дрвце какво што никој друг нема да има, на овој начин ќе бидете и на зелен бран, придонесувјчи за зачувување на природата.

2. УКРАСЕТЕ ГИ ЅИДОВИТЕ

Имате ли слободен простор на ѕидовите? Одлично! Секој простор ќе стане ваш сојузник за време на божиќната декорација, но ѕидовите се едно од местата каде најдобро може да се наместат украсите. Добра вест е дека во денешно време имате толку многу избори што единствената тешкотија ќе биде да се запре. Се разбира, сијаличките се најчеста опција, а можеби веќе сте ги искористиле за да направите елка според нашиот претходен совет. Во овој случај, можете да погледнете и други украси, како што се налепниците кои станаа многу популарни:

Можете да направите два во еден и да си залепите елка на ѕидот:

Лесно, а сепак ефикасно решение се закачените украси:

Време е да се спомене познатата карактеристика на поткровјата – скосен таван. Ако секогаш ви се допаѓала оваа особеност на поткровјата, сега е време да го искористите тоа. Еден од најкреативните божиќни украси е закачените украси што можете да ги спуштите од различни места. Тие се многу убави, а во продавница можете да најдете бои и облици кои да одговараат многу за конкретниот ентериер на вашето поткровје. Дефинитивно стилско решение кое ќе донесе нова нота на атмосфера и празнично расположение.

Ако немате со што да ги поврзете врвките од декорацијата, можете да користите лента или лепенки какви што се наоѓаат во сите книжарници. Ако има латекс или некоја боја што може да се оштети на ѕидовите, обрнете внимание на силата на адхезија што ќе ја добиете – не сакате да ги олупите ѕидовите од полицата. Изберете алатка која нема да ги оштети ѕидовите или местото каде што ќе ја ставите декорацијата.

3. ПРЕНЕСЕТЕ ГО ПРАЗНИЧНИОТ ДУХ ВО ПРЕДМЕТНИОТ СВЕТ

Можеби еден од најлесните начини да се почувствува духот на Божиќ и Нова година е менувањето на некои од најчестите предмети дома со украсени. Изборот е неограничен – од свеќници, преку текстил до постелнина, чаши, чинии и салфетки. Се разбира, празничната покривка е најмногу забележлив елемент и истовремено важен детал кој го сакаме, бидејќи го поставуваме само за Божиќ. Прекривката, а од таму и специјалната Божиќна трпеза се важни делови од самиот празник и главни одговорници за доброто расположение.

А ако сакате да готвите и сакате да го покажете тоа за време на празниците, послужете ги гостите со празнични колачиња во специјални чинии:

4. НАПРАВЕТЕ СИ УКРАСИ

Се разбира, овој совет е универзален и не е валиден само за луѓето што живеат во домовите ВО ПОТКРОВЈЕ. Сепак, тоа е навистина важно за нив, бидејќи можат лесно да одговараат на спецификите на овој вид на дом. Уште повеќе рачно изработени украси ќе ви донесат поголема радост и задоволство.

Ова е исто така одлично време за да се забавувате – кој од нас не ги сечел светките за елка како дете! На интернет можете да најдете илјадници DIY проекти, од кои многу се исклучително лесни за имплементација и не бараат посебна опрема или материјали. Платформи како YouTube и Pinterest нудат не само интересни идеи и инспирација, но и детални упатства како да направите соодветна декорација.

Во деновите околу Новогодишните и Божиќните празници, потребно е време за вас и за вашите најблиски, бидејќи тие го прават ова време од годината толку посебно. Опуштете се, прочитајте убава книга во удобноста на вашиот дом и напите се чаша топла какао.

И највеќе, обратете внимание на семејството и пријателите, бидејќи вистинскиот Божиќен дух не е само декорација, но и близината и љубовта која ја делиме со вашите најблиски.

Претворете го неискористениот поткровен простор во простор за комфорен дневен престој!

или

© Сите права се задржани. Моето поткровје 2015-2023. Развиено од My Marketing