• Креирање на вашиот омилен простор, токму на поткровјето

Сите сакаме да живееме во дом кој совршено ни одговара. Место каде што кога ќе влеземе ќе се чувствуваме како да сме пристигнале на свој пуст остров. Сега затворете ги очите и слушајте. Дозволете вашата имагинација слободно да се вивне. Што можеш да видиш? Кои слики, бои, фигури, стил Ви паѓаат на ум? Првата идеја е обично најдобрата идеја. Биди свој.

Избор на боја на ѕидовите

Првата идеја што Ви паѓа на ум за најомилениот простор е основната боја. Изборот на палета на бои во зависност од атмосферата што Ви се допаѓа е одлична идеја бидејќи на овој начин нема да завршите со претерано украсени ѕидови во различни бои. Поради оваа причина, препорачуваме да одберете природни бои како основа, бидејќи тие одлично се вклопуваат со речиси сè, белата, на пример, има ефект да создаде да изгледа се многу поголемо од тоа што навистина е. Меѓутоа, ако преферирате друга боја, вашата омилена на пример, најдобро е да одите со неа и да одберете други бои според основата. Обидете се да се фокусирате на топлите бои бидејќи тие носат енергија и го загреваат просторот.

Омилени слики на ѕидот

Закачувањето слики на ѕид е одлична идеја бидејќи гледањето слики, на пример од природата, може да го намали незадоволството и стресот истовремено ги зголемува пријатните чувства. Фантастично е  тоа што фотографијата ќе ве потсети на убаво сеќавање – насмевката на лицето е загарантирана. Дали има нешто што може да направи да се чувствувате подобро од тоа да ги видите вашите најубави спомени на вашиот ѕид? ​​Предлог… истражувањата покажуваат дека луѓето поминуваат 90% од својот живот во затворени простории. Зошто да не го потрошите ова време со вашите спомени?

Како да внесете повеќе живот во вашиот дом

Секогаш на поткровјето е потребна дополнителна светлина. Секако, препорачуваме природна светлина. Ќе се чувствувате помирни отколку кога користите вештачка светлина. Природното е секогаш подобро – Ве одржува свежи.

Продорот на сончевата светлина во просторијата ќе создаде чувство на живост. Ако сакате да го постигнете ова, инсталирајте светларници пред зимата и почувствувајте го небото поблиску од кога било. Кровните прозорци VELUX помагаат природната светлина да го осветли вашиот дом и да го направи просторот попривлечен  за вас и вашите најблиски.

Дали знаевте дека покрај широкиот асортиман на прозорци на покривот, наградуваниот рамен прозорец за поткровје VELUX Ви нуди максимална дневна светлина и удобност? Благодарение на одличната топлинска изолација, обезбедува исклучително ниски U-вредности и намалена потрошувачка на енергија.

 

Не заборавајте да одберете внатрешни ролетни за да ја зачувате удобноста на внатрешноста на домот.

Надворешните и внатрешните ролетни можат да помогнат да се задржи студениот воздух надвор, но и да се обезбеди доволна количина на светлина во просториите.

Со инсталирање на прозорци и ролетни, можете да го направите вашиот живот поудобен, подобро искористен и дизајниран да остави ваш личен белег.

Внатрешен дизајн

Опремете го вашето поткровје  на начин што одговара на вашиот стил. Погрижете се да одберете мебел, декор, бои и материјали кои се надополнуваат и го истакнуваат најдоброто еден од друг, внимавајте да не создадете спротивен ефект од оној што првично сте сакале да го постигнете. Размислете колку мебел Ви е потребно – премногу не е добро. Наместо тоа, додадете тепих или подлога  што може да ја осветли просторијата и да ги задржи подовите топли. Грижете се за вашиот поткровје, грижете се за себе!

Претворете го неискористениот поткровен простор во простор за комфорен дневен престој!

или